+90 252-656-2600

Sosyal Medyada Biz}

“Seydikemer Organize Sanayi Bölgesi” Güç Birliğinin Gündemindeydi

“Seydikemer Organize Sanayi Bölgesi” Güç Birliğinin Gündemindeydi

Fethiye ve Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu Haziran ayı toplantısında Seydikemer bölgesine yapılabilecek yatırımları ele aldı.

Toplantının ana gündem maddesi Seydikemerde kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi oldu. Toplantıya Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Turhan, Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Harun Sağır ve Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş davetli olarak katıldı. Fethiye ve Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu Haziran ayı olağan toplantısı 2 Haziran Perşembe günü Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meğri Salonunda yapıldı. Toplantıda Seydikemer ekonomisine ilişkin konular, yatırıma ve geliştirmeye açık alanlar ele alındı. 1/25.000 Çevre Düzeni Planına göre Seydikemer’de yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi kurulması ele alındı. Çevre ve Şehir Plancı Ercan Çınaroğlu, Altınyayla sapağının sanayi bölgesi için en uygun yer olduğunu ifade etti. Bir organize sanayi bölgesinin kurulması halinde pek çok iş yerinin üretime geçeceğini kaydeden Muammer Köken, kendilerine bu yönde taleplerin geldiğini de söyledi. FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan da bu konuda bir an evvel çalışmaya başlanması gerektiğinin altını çizdi. FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin de Güney Ege Kalkınma Ajansına yazılan bir projeye destek alınarak kurulacak organize sanayi bölgesinin bölgesel kalkınmaya etkisinin araştırılabileceğini kaydetti.

Katılımcılar tarafından söz konusu alanda kurulabilecek ihtisas organize sanayi bölgesinin hangi sektör için uygun olacağı tartışıldı. Bu bölgenin Organize Sanayi Bölgesi ya da ihtisas sanayi bölgesi açısından uygunluğunun tespit edilebilmesi için fizibilite çalışması yapılmasına karar verildi.

Toplantıya katılan Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, Seydikemer’in Fethiye’den ve çevresindeki yerleşim yerlerinden bağımsız düşünülemeyeceğini ifade etti. Seydikemer’in kendi ayakları üzerinde duran bir ilçe olması için çalıştıklarını kaydeden Köken, Seydikemer’de olmayanı, farklı olanı yapma çalıştıklarını vurguladı.

Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Turhan da toplantıda olmaktan memnun olduklarını ifade etti. Turhan,” Fethiye önceden Tarım, Turizm ve Ticaret ile tanınırdı. Tarım Seydikemer’de ticaret de Fethiye’de kaldı. Fethiye ile Seydikemer’i ayırmak mümkün değil; ayrı düşünülemez. Fethiye’nin yüzde sekseninin Seydikemer ile akrabalık bağı var. Eğer ortak çalışırsak pek çok şeyi başarabiliriz. Seydikemer bu konuda bakir, Fethiye’nin de yapacak pek çok şeyi var. Birlikte çalışırsak mutlu oluruz.” dedi.

Seydikemer bölgesinde bulunan Eren Dağı kayak merkezinin turizme kazandırılması da görüşülen konular arasındaydı. Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Turhan da bu bölgenin İl Özel İdare kaldırılmadan önce bir şahsa 15 yıllığına kiraya verildiğini, Bütün şehir yasasından sonra bu bölgenin büyükşehir yetki alanına kaldığı bilgisini verdi.

Turizm sektörünün temel unsuru konaklama işletmelerinin Seydikemer’deki durumu da toplantıda ele alınan konular arasındaydı. Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, ev pansiyonculuğu yapıldığını ancak imar planından kaynaklanan sıkıntıdan dolayı işletmeye açılamadığını kaydetti.

Esnaf ve sanatkarlar odası başkanı Harun Sağır ”ilçemiz imar, şehirleşme ve sanayileşme açısından bakir durumda planlı bir şekilde yapılanırsa tüm bölgeye hizmet eder duruma gelebilir. Özellikle karma bir organize sanayinin Antalya, Burdur ve Denizli illerinin komşu ilçelerimize bile katkısı olacaktır. Meslek kuruluşları güç birliği 16 meslek kuruluşundan oluşmakta bunların 13 tanesinin çalışma bölgesi aynı zamanda Seydikemer ilçesi, bu durumda ilçemizdeki odalarımız ile beraber bu bölgeye yapılacak yatırım ve teşvikler ile ilgili çalışmalar yapmak üzere bizleri de davet ettikleri için teşekkür ediyoruz.”dedi.

Toplantıda Seydikemer’in şehir planlamasının sağlıklı olabilmesi için mimar ve şehir plancılarına ihtiyaç olduğu dile getirildi. Seydikemer’de faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının platformda yer alması önerisi kabul edildi.

107 DSC_0011 DSC_0015

06 Haziran 2016
365 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN